تبلیغات
نا گفته هایی از فرهنگ و مذهب - معجزات امام سجاد(ع)

هوالحق

امام باقر(ع ) فرمود: پس از شهادت امام حسین (ع )، برادرش محمد بن حنفیه شخصى را نزد امام سجاد (ع ) فرستاد و توسط او پیام داد كه من با شما سخن محرمانه اى دارم ، ساعتى تعیین كن تا با هم صحبت كنیم .
امام سجاد(ع ) پس از دریافت پیام ، با پیشنهاد عمویش محمد حنفیه موافقت كرد، و در جاى خلوتى در مكه با هم به صحبت نشستند، در آن جلسه گفتگوى آنها به این ترتیب بود:
محمد حنفیه : اى برادرزاده ! مى دانى كه رسول خدا(ص )، امامت بعد از خود را به امیرمؤ منان على (ع ) وصیت كرد، و بعد از او به امام حسن (ع )، و بعد از او به امام حسین (ع ) وصیت نمود، پدر شما(امام حسین ) رضوان خدا بر او، كشته شد ولى وصیت نكرد، من عموى شمایم و با پدرت از یك ریشه مى باشم و پسر على (ع ) هستم ، اكنون با این سن و سبقتى كه بر شما دارم ، نسبت به شما كه جوان هستید، به مقام امامت ، نزدیكتر و مناسبتر مى باشم ، بنابراین در موضوع وصایت وامامت با من ستیز نكن (و بگذار زمام امور رهبرى را من به عهده گیرم ).

امام سجاد: اى عمو! از خدا بترس و ادعاى چیزى كه از آن تو نیست نكن ، من تو را موعظه مى كنم ، مبادا راه جاهلان را بپیمایى ! اى عمو! پدرم (صلوات خدا بر او) قبل از حركت به سوى عراق ، به من وصیت فرمود، وساعتى قبل از شهادتش ، در مورد وصایت (و امامت ) با من عهد بست ، اینك سلاح پیامبر(ص )، نزد من است ، و در این وادى قدم نگذار كه مى ترسم عمرت كوتاه ، و حالت پریشان گردد، همانا خداوند مقام امامت و وصایت را در نسل حسین (ع ) مقرر فرمود، اگر مى خواهى این موضوع را بفهمى (و كاملا براى تو اتمام حجت شود و روشن گردد) بیا با هم كنار كعبه نزد حجرالاسود برویم و در آنجا محاكمه خود را نزد خدا ببریم و از درگاه الهى بخواهیم تا امام بعد از امام حسین (ع ) را معین كند.
محمد حنفیه با پیشنهاد امام سجاد موافقت كرد و با هم كنار كعبه ، نزدیك حجرالاسود رفتند، امام سجاد (ع ) به محمد گفت : نخست تو در درگاه خدا تضرع كن و از خدا بخواه تا این حجرالاسود سخن بگوید، و گواهى دهد.
محمد حنفیه به راز و نیاز پرداخت ، سپس از حجرالاسود خواست تا سخن به امامت او بگوید، ولى جوابى از حجرالاسود نیامد.
امام سجاد: اى عمو! اگر تو امام بودى ، حجرالاسود جواب تو را مى داد.
محمد حنفیه : اى برادر زاده ! اكنون تو دعا كن و از خدا بخواه .
امام سجاد (ع ) به راز و نیاز با خدا پرداخت ، سپس به حجرالاسود رو كرد و فرمود:((از تو مى خواهم به آن خداوندى كه پیمان پیامبران و اوصیاء و همه مردم را در تو قرار داده (همه باید نزد تو آیند و به پیمان خود با خدا وفا كنند) وصى و امام بعد از امام حسین (ع ) را به ما خبر بده .
ناگاه حجرالاسود، آنچنان جنبید كه نزدیك بود از جاى خود كنده شود، خداوند آن حجر را به سخن در آورد، و آن حجر با كمال فصاحت به زبان عربى شیوا گفت :((خدایا! مقام وصایت و امامت بعد از حسین بن على (ع ) به على پسر حسین (ع ) فرزند فاطمه دختر رسول خدا(ص ) رسیده است )).
آنگاه محمد حنفیه بازگشت ، و پیرو امام سجاد(ع ) شد و امامت او را پذیرفت .


منبع:اصول کافیتاریخ : شنبه 14 دی 1392 | 02:22 ب.ظ | نویسنده : امین شجاعی | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.